Kategori:

Yerel seçim grafikleri: Asıl kazanan kim?

Türkiye’nin yerel seçim grafikleri neler anlatıyor? Özellikle İstanbul’da oy sayım süreci tartışmalı bir şekilde devam ederken, Cumhur İttifakı’nın İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesi iktidar cephesine büyük bir şok yaşattı.

Sonuçların açıklamasının ardından itiraz süreci başladı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin sonuçları açıklaması için geri sayım devam ederken, seçim verileri ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Yeni Şafak’ın verilerini kazıyarak, daha önceki blog yazımda bahsetmeyi unuttuğum 🙂 Flourish uygulaması üzerinden yerel seçimleri daha iyi anlayabilmek açısından birkaç grafik hazırladım. Veri setini YSK’nin kesin sonuçlarını açıklamasının ardından güncellemeyi planlıyorum. Zaman bulabildiğimde farklı veriler ekleyerek başka şablonlar da yaratmayı düşünüyorum ya da olanları farklı perspektiflerle güncellemeyi. Aşağıdaki yerel seçim grafikleri umarım genele yönelik bir bakış açısı katabilir. Her ne kadar bunların hepsi detaylı bir şekilde haber sitelerinde yer alsa da, kendi verimi elimde bulundurmanın her zaman önemli olduğunu düşünürüm. Böyle de bir arşiv olsun kullanmak isteyene.

ÜÇ BOYUTLU HARİTA İLE SEÇİM VERİLERİ

Aşağıdaki haritayı üç boyutlu haritalandırma şablonu ile hazırladım. Haritada adayın aldığı oy oranına göre şehirler dikey olarak yükseliyor.

İNTERAKTİF TABLO İLE VERİLER

Bu tabloda; şehir, parti, aday, oy oranı ve oy sayılarını görebilirsiniz. Sol üstteki arama butonu ile şehir ismi aramak mümkün.

KAZANILAN BELEDİYELER

Aşağıdaki grafik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın sıklıkla vurguladığı ‘Genelde biz kazandık’ çıkışının aksini ortaya koyuyor. AKP, 2014 seçimine kıyasla 11 şehiri kaybetmiş durumda. HDP’nin bir başkanlık kaybetmesi de dikkati çekiyor.

Seçimlerin kazananları ise İstanbul ve Ankara dahil 8 belediye kazanan CHP, 3 belediyede daha başkanlık elde eden Cumhur İttifakı ortağı MHP ve Tunceli’nin Ovacık ilçesi başkanlığından Tunceli Belediyesi’ni kazanan TKP’nin adayı Fatih Mehmet Maçoğlu oldu.

Grafiklerde kullandığım veriler açık kaynak! Aşağıdaki butondan verileri indirebilir, kendi grafiklerinizi oluşturabilirsiniz. Atıfta bulunursanız sevinirim 🙂