Kategoriler:

Twitter duyurdu: İçerik kaldırma talebi en çok Türkiye’den geliyor

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, dünya çapında şirkete hükümetlerden ve diğer yetkili kurumlardan gelen yasal içerik kaldırma ya da saklama taleplerini raporlaştırdı.

Rapora göre, 1 Ocak 2017 ile 30 Haziran 2017 tarihleri arasında şirkete, dünya çapında mahkeme kararıyla 752, hükûmet ve polis gibi kurumlardan 5 bin 334 kaldırma talebi geldi.

Raporda, 2017’nin ilk yarısında önceki raporlama dönemine göre yüzde 3 daha fazla kaldırma talebi alındığı ve bunun yüzde 8 oranında daha fazla hesabı etkilediği belirtildi.

Twitter, bu raporlama döneminde aralarında Finlandiya, Polonya, Ukrayna gibi ülkelerin bulunduğu 46 ülkeden ilk kez kaldırma talebi alındığını söyledi.

Taleplerin yaklaşık yüzde 90’ı ise sadece dört ülkeden geliyor: Fransa, Almanya, Rusya ve Türkiye.

Türkiye, dünya çapındaki kaldırma taleplerinin yüzde 45’ini (2 bin 710) elinde tutarak, en çok kaldırma talep eden ülke olarak birinci sırada.

Şirket, bu zaman diliminde gazetecilerin ya da basın kuruluşlarının Twitter hesaplarından 8 yasal içerik kaldırma talebi yapıldığını ve bunların 5’inin Türkiye’den geldiğini söyledi.

Bu hesaplardan yapılan paylaşımların Türkiye tarafından silinmesinin istendiğini belirten Twitter, hesaplara yönelik herhangi bir işlem yapmadığını kaydetti.

Türk yargısının elverdiği sürece taleplere, kararların ‘ifade özgürlüğünün korunmasına aykırı olabileceği’ söylenerek yasal olarak itiraz edildiğini belirten şirket, itirazlarının sonuçsuz kaldığını aktardı.

RAKAMLARLA TALEPLER

 

 

Yayımlanma tarihi: 9 Kasım 2017

Haber ilk olarak BirGün’de yayımlanmıştır.

Anıl Karaca
Anıl Karacahttps://anilkaraca.com
Çanakkale'de doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya bölümünde yüksek lisans teziyle uğraşıyor. BirGün Gazetesi'nde çalışıyor. Yeni medya, veri gazeteciliği ve video muhabirliği ile ilgileniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni medyada interaktif iletiler: Verileri görselleştirelim, içeriği zenginleştirelim

Günümüzde okur artık sadece 'okumak' istemiyor. Yapay zekâ, özdevimli öğrenme, nesnelerin interneti gibi yeni nesil teknolojik hareketlerin dünya gündemini oluşturduğu bu zamanda, dijital...

AKP iktidarında Meclis araştırmasına yer yok

Onlarca kişinin yaşamını yitirdiği, kamuoyunu derinden sarsan olaylar ve siyasi tartışmalar, birçok kez iktidarı oluşturan AKP ve çoğunlukla AKP'nin destekçisi konumunda bulunan MHP oylarıyla...

Sanayi üretimi yüzde 7,3 azaldı: ‘En kötü geride kalmadı’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 azaldı....

RASTGELE

yurttas gazeteciligi

Prof. Dr. Süleyman İrvan: ‘Tanık haberciliği’ tehdit değil fırsat

Dijital teknolojinin hızla gelişmesi ve medyanın dijitalleşmesi, gazeteciliği de şüphesiz etkiliyor. Akıllı telefonlar sayesinde günümüzde her yurttaş, etrafında olup biteni kaydederek sosyal...