Kategori:

Sosyal yardım verileri: Kriz İzmir’de kimleri vurdu?

Türkiye ekonomisi şu günlerde tam anlamıyla bir yangın yeri. Ütopik ev kiraları, kiralarla yarışan faturalar, ucuz ekmek kuyrukları derken dar gelirli yurttaşlar belki de hiç yaşamadıkları sertlikte bir geçim sıkıntısı yaşıyor.

Birçok sektör bu durumdan etkilenmiş durumda ve fiyatlara zam yapmak zorunda kalıyor. Hükümetin geçici müdahaleleri ateşi dindirmeye yetmezken, geçim sıkıntısı yaşayan yurttaşlar yaşam mücadelesi veriyor.

Metropollerin birçok ilçesinde ev kiraları asgari ücrete yaklaşmış durumda. Bu da insanların en temel ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacını bile karşılamakta güçlük yaşaması anlamına geliyor. Temel gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimi, fiyatların gözle görülür bir şekilde düşmesine sebep olmadı.

Gelelim İzmir’e.

Türkiye’nin nüfus olarak üçüncü büyük kenti olan İzmirli vatandaşlar da bu darboğaz içinde. Çok sayıda yurttaş, temel ihtiyaçlarını karşılamak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunarak sosyal yardım talebi yapıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Açık Veri Portalı, işte bu talepleri kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşıyor. Sitede yayınlanan verileri incelediğimizde, İzmirlilerin 2022 başından beri en yoğun sosyal yardım başvurusu süt talebi olmuş. Sütü en temel ihtiyaçlar olan nakdi yardım, eşya yardımı ve kara kışın getirisi yakacak yardımı takip ediyor.

Açık Veri Portalı’nda paylaşılan verilere göre, İzmirlilerin 2022’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım taleplerini görselleştirmeye çalıştım.

Grafikte interaktif bir şekilde başvuruların neler olduğunu ve başvuru yapanların yaş aralıklarını inceleyebilirsiniz. (Grafiği daha etkili görüntülemek için masaüstü bilgisayardan incelemenizi öneririm.)

Grafiği görüntüleyemeyenler için link: https://public.flourish.studio/visualisation/8767176/

Bu “Kara kış” geçecek elbet, ilk cemre düştü bile ama bu kriz ne zaman “geççek”, orası muallak.