Meraklısına bir tez: Haber okuyucularının “clickbait” algısı

Çok okunanlar

Anıl Karaca
Anıl Karacahttps://anilkaraca.com
Çanakkale'de doğdu, İzmir'de yaşıyor. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Yeni medya, veri gazeteciliği ve video muhabirliği ile ilgileniyor.

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya bölümünde tamamladığım, clickbait konusunu ele alan yüksek lisans tez çalışmam onaylanarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi’nde yayınlandı.

Çalışırken yüksek lisans yapanlar bilir, hem sabah mesaiye gidip hem de akşam derslere katılmak, bunun üstüne de tez yazmak inanılmaz zor bir süreç.

Çok emek sarf etmem, uykusuz kalmam gerekti; fakat arkadaşlarımın desteği ve hocam Eylem Yanardaroğlu’nun özverili yardımları sayesinde, Türkiye medyasında güçlü bir şekilde hüküm süren “clickbait” (tık tuzağı) fenomenini çeşitli anketler ve görüşmeler ile irdelemeye çalıştım.

Tezi İngilizce olarak yazdım (teslim ettikten sonra muazzam hatalarımı görüp görüp ağladım. Asla mükemmel olmuyor), bir ara Türkçeye de çevirmek, hatta konunun üzerine biraz daha düşüp çalışmayı büyütmek istiyorum, umarım becerebilirim.

Son içerikler

Doğum istatistikleri: Türkiye “3 çocuk” politikasını kabul etmedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 15 Mayıs'ta doğum istatistiklerini açıkladı. Birçok çarpıcı verinin yer aldığı çalışmada, 2001 yılından 2020 yılına...