Kategori:

İzmir'in verileri: Turizm

Eylül 2019 itibarıyla Türkiye’nin en gözde kentlerinden biri olan İzmir’de yaşamaya başladım. İlk olarak üniversite için geldiğim bu kente zaman geçtikçe tutkuyla bağlandım. Her ne kadar odaklandığım meslek pratiklerimi gerçekleştirmek için pek elverişli şartlar olmasa da, bu kent, bu coğrafyada yaşam sürmek için bence en güzel yer.

Taşınma / yeni iş süreçleri sebebiyle blogumdan epeydir uzak kalmıştım. Çoğu şeyi yoluna koyduktan sonra yeniden bir şeyler üretmek için kolları sıvamanın zamanı geldi.

Bu fikirle, İzmir ile ilgili çeşitli kurumlarca (bakanlıklar, Büyükşehir Belediyesi vb.) kamuoyu ile paylaşılan verileri derlemek ve çeşitli görselleştirme çalışmalarıyla hazırlanmış bir seri başlatmak istedim.

İlk parantezi turizm verileriyle açıyorum. Gelin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İzmir turizmi ile ilgili resmi internet sitesinden paylaştığı verilere bir göz atalım…

Not: Grafikleri en iyi şekilde inceleyebilmek için mobil cihazınızı yatay konumda tutmanızı tavsiye ederim.

Son 3 yılda İzmir’e kaç turist geldi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm verilerini bir excel dosyası olarak, aylık bazlı kamuoyuna sunuyor. Buna göre; İzmir’e sınır kapılarından giriş yapan (limanlar) turist sayısı 2017’de 763 bin 810, 2018’de 1 milyon 21 bin 576 ve 2019’da 1 milyon 224 bin 634 kişi olarak gerçekleşmiş. Bu üç yıllık süreçte limanlardan kente gelen turist sayısında toplam bazda bir artış gözleniyor.

Grafiklerin de göstediği gibi, turistler en çok uçakla İzmir’e geliyor. Son üç yılda İzmir’e gelen turist sayısı her ne kadar artış gösterse de, daha da artabilir diye düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin kruvaziyer turizmine ilgisi de bu tabloyla kesişiyor diyebiliriz. Eylül ayında duyurulan habere göre, “Mayıs 2017’den beri İzmir’e uğramayan kruvaziyer gemileri Aralık 2020’de yeniden İzmir Limanı’na demirleyecek.”

Çünkü İzmir’in potansiyeli var. Kıyaslayalım. 2017’de İzmir’e sınır kapılarından giriş yapan toplam 763 bin 810 turist var. Bunların 708 bin 692’si uçak ile gelenler. 2018 ve 2019’da da benzer bir tablo söz konusu. Deniz turizmine teşvik İzmir’in kalkınmasında büyük rol oynayacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, 2019 Aralık ayını baz alarak turist hareketliliğini şöyle anlatıyor:

“2019 Aralık ayında havayolu girişlerinde bir önceki yıla göre %40,31, denizyolu girişlerinde ise %0,36 oranında bir artış gerçekleşmiştir. Toplam girişlerde %32,93 oranında bir artış gerçekleşmiş olup %86,1’ini havayolu, %13,9’unu denizyolu girişleri oluşturmuştur.”

İzmir’e gelen turist sayılarının yıllara göre ulaşım şekli ve toplam sayısı.

İzmir en çok turist Almanya’dan geldi

Gelelim kente gelen turistlerin ülkelerine… Bakanlık verileri İzmir’in en çok Almanya’dan turist ağırladığını ortaya koyuyor. Almanya’yı İngiltere, Hollanda, İran ve Fransa takip ediyor. Haritada, 2019 yılında Türkiye’ye hangi ülkeden kaç turist geldiğini inceleyebilirsiniz.

2017-2018 ve 2019-2018 kıyaslamalarına bakıldığında ise 2018’de 2017’ye kıyasla İranlı turist sayısında yüzde 41,96 azalma görülüyor. Öte yandan yüzde 362,13 ile Ukraynalı turist sayısında patlama yaşanmış. 2019’da ise 2018’e göre Rus turist sayısında yüzde 23,82 azalma görüyoruz.

Ezcümle; İzmir, yıllık ortalama 1 milyon turiste ev sahipliği yapıyor. Bu turistlerin çoğu kente havayolu ile ulaşım sağlıyor. Almanya, turist sayısında başı çekiyor. Binlerce yıllık tarihi olan, dünya standartlarında plajlara sahip ve Türkiye’nin gözbebeği olan İzmir’de turizmi daha da güçlendirmek elzem. Kent ekonomisine ve sosyolojisine büyük katkı sunan turizm için halihazırda belediyenin dahil olduğu projeler mevcut. İstikrarlı bir şekilde uygulanacak politikalar ile halihazırda artan yerli/yabancı turist sayısı daha da artırılabilir. İzmir bunu hak ediyor.

***

İzmir’in verileri serisini mümkün olduğunca devam ettirmek istiyorum. Zaman buldukça, çeşitli alanlarda içeriklerle kentin açık verisini daha görünür hale getirmek için veri yazıları yazmayı sürdüreceğim.