Kategori:

İzmir’in verileri: Pandemide toplu taşıma

İzmir’de, diğer şehirlerde de olduğu gibi pandemi başlangıcından itibaren toplu taşıma kullanan insan sayısında ciddi bir düşüş yaşandı. Aracı olanlar bireysel araçlarına döndü; vapur, otobüs, metro vb. toplu taşıma araçları öncelikli tercih olmaktan çıktı.

Bu geçiş sürecini uzaktan gözlemlemek az çok mümkündü. Bireysel araç kullanmındaki artış, şehrin ana arterlerindeki trafiğin gözle görülür biçimde artmasına sebep oldu.

Bu durum, son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açık veri portalını hizmete almasıyla verisel olarak kanıtlanabilir duruma geldi. ESHOT Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı toplu taşıma verilerinde, özellikle Türkiye’deki koronavirüs vakalarının paylaşılmasının ardından, İzmir’de toplu taşıma araçlarının kullanımında bariz bir düşüş yaşandığı göze çarpıyor.

Bu verileri kullanarak hazırladığım grafikte, İzmirlilerin toplu taşıma kullanma oranlarını siz de inceleyebilirsiniz.

Bu grafik için sadece ESHOT otobüslerini örneklem olarak aldım. Tarih aralığı ise 1 Şubat 2020 – 1 Aralık 2020. Vakit buldukça bu yazıya vapur, metro gibi diğer toplu taşıma araçlarını da eklemeyi düşünüyorum.

Çok daha kapsamlı olan ve diğer ulaşım araçlarını da içeren verisetine açık veri portalı üzerinden ulaşmak mümkün. Linkini şöyle bırakıyorum.