Kategori:

İzmir Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları

Son zamanların en önemli gündem maddelerinden birisi deprem. İstanbul’da eylül ayında meydana gelen deprem, tüm siyasi tartışmaları bir kenara atıp herkesin birincil gündemi olmuştu. Depremde büyük korku yaşayan yurttaşlar kendilerini sokağa döküldü. Fakat ne yazık ki, bir beton yığını olarak karşımızda duran İstanbul’da sığınacak alan neredeyse kalmadı.

O günden sonra başlayan bir sürü tartışma var. En can alıcısı da Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları’yla ilgili olanı. İstanbullu kendine sığınacak yer ararken, toplanma alanı olması gereken çoğu yer “AVM, otopark gibi yapılarla işgal edilmiş durumda.

Dün Manisa’da yaşadığımız 5,4 büyüklüğündeki deprem de bu konuyu yeniden gündeme getirdi. Twitter’da dolaşırken AFAD’ın İzmir’deki toplanma alanlarıyla ilgili verilere denk geldim. Excel dosyası olarak paylaşılan bu verileri harita üzerinde görselleştirerek, kolayca erişilebilir bir hâle getirmek istedim.

İstanbul’da toplanma alanlarındaki yapılaşma tartışmaları devam ediyor. İzmir’deki toplanma alanları bu konuda ne derece gerçekçi ve elverişlidir bilemiyorum, fakat konuyla ilgili sadece AFAD verilerine ulaşabilmemiz sebebiyle bu verileri baz alarak İzmir Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları haritasını yapabildim.

Umarım faydası olur…

(Haritanın sağ üst tarafındaki geolocator butonuna tıklayarak bulunduğunuz konuma en yakın toplanma alanını görebilirsiniz. Haritaya erişemiyorsanız şu linki kullanabilirsiniz: https://public.flourish.studio/visualisation/1272922/)