Kategori:

İBB hangi vakıflarla protokollerini sonlandırdı?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla, belediyeden yardım alan vakıflar ile yapılan protokoller feshedildi.

İBB’den yapılan açıklamada, söz konusu vakıflara İBB bütçesinden toplam 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığı vurgulandı.

İBB’den vakıflarla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı vakıf ve derneklerle olan işbirlikleri, kamuoyunda tartışma konusu olmuştur. İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla bir süre önce bu dernek ve vakıfların İBB ile olan çalışmaları üzerine inceleme başlatılmış ve incelemeler derinlemesine devam etmektedir. İncelemeler sırasında çok sayıda vakıfla, protokoller kapsamında veya şifahi görüşmeler yoluyla, yurt inşaatları, bina kiralama, bakım-onarım tadilatı, ulaşım-yeme-içme, proje, diğer yardımlar ve tefrişat gibi kalemlerde maddi işbirlikleri tespit edilmiştir. İlk incelemenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, TÜGVA, Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı bulunan vakıflarla arasındaki protokolü fesh etme kararı almış ve protokolleri iptal etmiştir.”

HANGİ VAKIFLARA NE KADAR VERİLDİ?

2018 tarihli İBB Faaliyet Raporuna göre, aşağıdaki interaktif haritada hangi vakıfa ne kadar ve ne şekilde kaynak aktarıldığı incelenebilir:

Mobil cihazınızı yatay konumda kullanarak haritayı daha iyi görüntüleyebilirsiniz.