Kategoriler:

Anket şirketlerinin yerel seçim tahminleri

Yarın gerçekleştirilecek yerel seçimler için anket şirketlerinin yerel seçim tahminleri duyuruldu. Ankara için ortak kanı Mansur Yavaş’ın galip geleceği yönündeyken, İstanbul’da ise durum çekişmeli.

Ankara ve İstanbul için 12 anket şirketi tahminlerini açıkladı. 6 şirket İstanbul’da Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağını, diğer 6 şirket ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğuna Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın oturacağını öngörüyor. Ortalama alındığında 0,2 puanlık farkla Binali Yıldırım’ın önde olduğu ortaya çıkıyor.

İstanbul’da durum başa baş olsa da, Ankara’da bir mutabakat bir söz konusu. 12 anket şirketinin 10’u Ankara’yı Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş’ın alacağını tahmin ediyor.

Sadece ORC ve ADA araştırma, Ankara seçiminde Cumhur İttifakı adayı Mehmet Özhaseki’nin galip geleceğini belirtiyor. Anket şirketlerinin ortalamasında ise iki adayın arasında yaklaşık 6 puanlık bir fark olduğunu ortaya koyuyor.

Anıl Karaca
Anıl Karacahttps://anilkaraca.com
Çanakkale'de doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya bölümünde yüksek lisans teziyle uğraşıyor. BirGün Gazetesi'nde çalışıyor. Yeni medya, veri gazeteciliği ve video muhabirliği ile ilgileniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni medyada interaktif iletiler: Verileri görselleştirelim, içeriği zenginleştirelim

Günümüzde okur artık sadece 'okumak' istemiyor. Yapay zekâ, özdevimli öğrenme, nesnelerin interneti gibi yeni nesil teknolojik hareketlerin dünya gündemini oluşturduğu bu zamanda, dijital...

AKP iktidarında Meclis araştırmasına yer yok

Onlarca kişinin yaşamını yitirdiği, kamuoyunu derinden sarsan olaylar ve siyasi tartışmalar, birçok kez iktidarı oluşturan AKP ve çoğunlukla AKP'nin destekçisi konumunda bulunan MHP oylarıyla...

Sanayi üretimi yüzde 7,3 azaldı: ‘En kötü geride kalmadı’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 azaldı....

RASTGELE

istanbul bogazi

Boğaz’ı görene rant fırsatı!

AKP’nin, 24 Haziran seçimleri öncesi TBMM’den geçirdiği ‘İmar Barışı’nda, tepkiler üzerine çıkartılan Boğaziçi’ndeki kaçak yapılara af getirilmesi yasalaştı.