Kategoriler:

Yenilenen İstanbul seçiminde oy dağılımı nasıl değişti?

Ekrem İmamoğlu, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçiminde yüzde 54 oy alarak rakibine 9 puan fark attı ve yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Peki sonuçları iptal edilen 31 Mart seçimleri ile 23 Haziran yenileme seçimleri arasında oy oranları açısından nasıl bir fark oluştu?

AKP adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun aldıkları oylardaki değişimleri il geneli ve ilçelere göre interaktif harita ve tablolar ile görselleştirdim.

(Mobil cihazınızı yatay konumda kullanarak görselleri daha iyi görebilirsiniz”

AKP’nin itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla iptal edilen 31 Mart seçiminde, Ekrem İmamoğlu yüzde 48,80 ile 4.171.118 oy alırken, AKP’nin adayı Binali Yıldırım yüzde 48,55 ile 4.149.656 oy almıştı.

23 Haziran’da ise aradaki fark 9 puan arttı. 4 milyon 698 bin 782(%54) oy alan İmamoğlu, seçimde rakibi AKP’li Binali Yıldırım’ı ağır bir yenilgiye uğrattı. Binali Yıldırım ise, 23 Haziran seçiminde 3 milyon 921 bin 201(%45) oy alabildi.

AKP, 11 İLÇE KAYBETTİ

31 Martta AKP’nin adayı olan Binali Yıldırım’ın önde olduğu 11 ilçede yurttaşlar, 23 Haziran seçimlerinde tercihini Ekrem İmamoğlu’ndan yana kullandı.

  • İnteraktif Harita

31 MART

  • İnteraktif Tablo
  • İnteraktif Karşılaştırmalı Tablo

23 HAZİRAN

23 Haziran’da gerçekleştirilen seçimde ise oy oranlarının dağılımı şöyle gerçekleşti:

  • İnteraktif Tablo
  • İnteraktif Karşılaştırmalı Tablo
Anıl Karaca
Anıl Karacahttps://anilkaraca.com
Çanakkale'de doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya bölümünde yüksek lisansını tamamladı. BirGün Gazetesi'nde çalışıyor. Yeni medya, veri gazeteciliği ve video muhabirliği ile ilgileniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni medyada interaktif iletiler: Verileri görselleştirelim, içeriği zenginleştirelim

Günümüzde okur artık sadece 'okumak' istemiyor. Yapay zekâ, özdevimli öğrenme, nesnelerin interneti gibi yeni nesil teknolojik hareketlerin dünya gündemini oluşturduğu bu zamanda, dijital...

AKP iktidarında Meclis araştırmasına yer yok

Onlarca kişinin yaşamını yitirdiği, kamuoyunu derinden sarsan olaylar ve siyasi tartışmalar, birçok kez iktidarı oluşturan AKP ve çoğunlukla AKP'nin destekçisi konumunda bulunan MHP oylarıyla...

Sanayi üretimi yüzde 7,3 azaldı: ‘En kötü geride kalmadı’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 azaldı....

RASTGELE

Türkiye’nin cezaevi verileri

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, cezaevlerine ilişkin yaptığı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) başvurusuna gelen yanıtı kamuoyu ile paylaştı....